Pompy hydrauliczne - czym zastąpić podzespoły metalowe?

blog_2

Pompa hydrauliczna ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Może z powodzeniem oczyścić budynek z nadmiaru wody, a może też uratować życie załodze dużego kontenerowca. Budowa pomp hydraulicznych jest skomplikowana, ponieważ sama głowica składa się z komór, a te z kolei są wzmacniane elementami metalowymi lub wyposażone w podzespoły metalowe. Podobnie jak w przypadku innych tak mocno eksploatowanych urządzeń jak pompa, podzespoły bazowe mogą się uszkodzić i konieczna będzie ich wymiana. Czy warto stosować oryginalne części lub zamienniki? A może istnieją lepsze materiały, które usprawnią pracę pompy hydraulicznej?

Czym jest poliuretan?

Polimery powstające w wyniku addycyjnej polimeryzacji wielofunkcyjnych izocyjanianów z poliolami tworzą poliuretany. Poliuretan można uzyskać w warunkach laboratoryjnych, a Europa produkuje go w ilości dwóch milionów ton rocznie. Z uwagi na swoje właściwości wykorzystuje się go we wszystkich gałęziach przemysłu. Poliuretan jest elastyczny, bardzo twardy, odporny na uszkodzenia, ścieranie i działanie warunków pogodowych. Innymi słowy - jest to tworzywo sztuczne na głowę bijące plastik, a do tego nie wpływa na środowisko, bo jest biodegradalne.

Podzespoły do pomp hydraulicznych z poliuretanu

Wirniki i inne elementy pomp hydraulicznych zużywają się dosyć często przy maksymalnej eksploatacji urządzenia. Wymieniając je na te same, tak naprawdę nie wydłużymy żywotności pompy. Decydując się na podzespoły wykonane w technologii polimerowej nie tylko zainwestujemy w naszą pompę, ale wydłużymy jej żywotność. Elementy metalowe pracują głośno i nie są odporne na drgania. Poliuretan przeciwnie - pracuje stabilnie, cicho, a dzięki swojej elastyczności świetnie tłumi drgania, dlatego pompa hydrauliczna będzie pracować cicho. Owszem, podzespoły na bazie polimerów są droższe od oryginalnych, ale wytrzymują o wiele dłużej i nie będą wymagać żadnych przeglądów czy specjalistycznego traktowania.

Tworzywo sztuczne trwalsze od metalu?

W wielu przypadkach poliuretan okazuje się lepszym wyborem, niż metal. Z roku na rok jest coraz tańszy, a ponadto charakteryzuje się większą odpornością od metalu, co do niedawna było domeną stali. Fakt, że elementy stalowe zastępowane są polimerami przestało być mrzonką, a stało się codziennością. Wirniki, popychacze czy turbiny pomp hydraulicznych już na etapie projektowania są dedykowane polimerom, zatem przemysł czeka fala urządzeń, które będą funkcjonować na bazie poliuretanu.