Fotowoltaika jak działa i jakie oferuje korzyści?

lis 18, 2019 Energia naturalna

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Energetyka słoneczna obecnie rozwija się bardzo dynamicznie. Potencjał energetyczny Słońca może zostać wykorzystany na wiele sposobów – zarówno do domowego użytku, jak również na masową skalę. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane są do zasilania różnych obiektów i obszarów znajdujących się poza zasięgiem sieci elektroenergetycznej. 

Fotowoltaika jak działa, z czego się składa instalacja? 

Zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych paneli i zjawiska fotowoltaicznego. Na instalację PV składają się różne elementy, w zależności od wybranego wariantu. Podstawowymi składowymi są moduł fotowoltaiczny, inwerter, regulator napięcia, akumulatory, centrala komunikacyjna, wyświetlacze danych, sensory i system montażowy. To z czego dokładnie będzie składała się instalacja PV, zależy od zastosowanego trybu pracy modułów i rodzaju zasilania – może być ono jednofazowe lub trzyfazowe. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw krzemowych – monokrystalicznych lub polikrystalicznych. Pokrywa się je metalową siatką z szynami zbiorczymi, następnie zabezpiecza folią i szybą wykonaną z hartowanego szkła. Zespół urządzeń składający się na instalację fotowoltaiczną pozwala na posykiwanie energii elektrycznej ze słońca. Wytworzony prąd stały przetwarzany jest przez inwerter na prąd zmienny – dostosowany do domowych odbiorników energii. 

Jakie korzyści daje fotowoltaika? 

Zakup i montaż paneli instalacji fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów, ale sama jej eksploatacja jest już darmowa. Zwrot z inwestycji uzyskuje się na przestrzeni kilku lat. Trwałość samej instalacji szacuje się na co najmniej 25 lat. Nawet po upływie kilkudziesięciu lat instalacja PV nadal działa, a jej sprawność plasuje się w graniach 80%. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest skutecznym sposobem na zredukowanie rachunków za prąd – w skali kilkuset złotych rocznie i to podczas okresu spłaty inwestycji. Oprócz uzależnienia się od wahań cen prądu, podnosi się wartość nieruchomości. 

źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21338-czym-jest-instalacja-fotowoltaiczna

Więcej informacji: O zasadzie działania fotowoltaiki.

Przez Aiklad